Energeticky úsporné domy

Napsal dne 16. 01. 2012

Provoz domácnosti v rodinném domu s sebou přináší nezanedbatelné náklady, zejména s neustále rostoucí cenou všech energií. A právě proto v posledních letech vzrůstá obliba tzv. energeticky úsporných domů. Stavitelé si dnes uvědomují, že investice do energeticky úsporného domu se velmi rychle zaplatí právě na uspořených nákladech, také díky tomu, že ceny potřebných technologií poklesly na výrazně nižší úroveň, než na jaké se pohybovaly před několika lety.

Jako energeticky úsporný je označen takový dům, který je navržen a postaven tak, že náklady na zajištění jeho ročního provozu jsou nižší, než je stanoví aktuálně platné normy a předpisy. V praxi to znamená, že při provozu takového domu je spotřebováváno menší množství energií (elektřina, plyn, voda), než v domech běžné konstrukce. Existuje několik kategorií energeticky úsporných domů, v závislosti na hodnotě tepla, potřebného k ročnímu vytápění domu. Nejběžnější variantou je nízkoenergetický dům, který je zhruba 2-3x úspornější než běžné stavby, naopak na špičce žebříčku jsou nulové domy a domy s energetickým přebytkem.

A v čem jsou tyto stavby odlišné od ostatních? Na první pohled v ničem, vzhledem se nijak neodlišují. Tajemství je ve využití nejmodernějších technologií. Základem je kvalitní izolace stěn, která zabraňuje tepelným ztrátám, a která většinou představuje nejdůležitější část následných úspor. Další možností jsou vhodně navržené dvojitě izolované rozvody teplé užitkové vody, tepelně izolovaný nosník vany  apod.

Energeticky úsporné domy jsou také spojeny s využitím alternativních zdrojů energie. Obzvláště jde o energii solární, která je v nejjednodušší podobě získávána tzv. pasivními solárními zisky. Ty představují teplo, které vnitřku domu předávají sluneční paprsky prostupující prosklenými částmi stěn. Dalším oblíbeným způsobem využití slunečních paprsků je instalace solárních kolektorů pro ohřev teplé užitkové vody, které i v našich podmínkách umožní v teplých měsících zcela pokrýt spotřebu domácnosti. A konečně třetí možností je instalace fotovoltaických panelů, které přeměňují sluneční energii na energii elektrickou.

Dalšími moderními technologiemi jsou tepelná čerpadla vody a systémy rekuperace odpadního tepla, se kterými se setkáme zejména u vyšších kategorií energeticky úsporných domů.

Navštivte některý z energeticky úsporných domů od Ekonomických staveb a.s.. 

Plánujete stavbu domu se zahradou? Potřebujete na svou novou zahradu nějaký gril? 

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu

Novinky

18. 01. 2013

Moderní bydlení znamená pro každého z nás něco jiného. Pro někoho může být moderním bydlením nízkoenergetický dům ve tvaru „kostky“, pro jiného může být moderním bydlením například způsob, jakým si zařídí interiér, pro jiného je znakem moderního bydlení bydlení plné všech možných zařízení, které zajišťují příjemné klima v interiéru. O čem je řeč? Více v článku Moderní bydlení – příjemné klima ve vašem interiéru

31. 12. 2012

Sháníte vlastní bydlení? Uvažujete o koupi vlastního rodinného domu, menšího bytu nebo o pronájmu nemovitosti? Pak jste tu správně! Více v článku Nemovitosti kupujte jen u osvědčené realitní kanceláře!

31. 12. 2012

Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné. Více v článku Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno
Bulletin Ekonomických staveb


Články


reklama: Schodišťové sedačky - znovu po schodech nahoru i dolů

Krásné rodinné bydlení v zeleni v terasovitých domech s výhledem, to je Zelený Botič.