Koupelna

Napsal dne 29. 06. 2012

Koupelna slouží v první řadě k osobní hygieně obyvatel domu či bytu, ale stále častěji je využívána také jako místo pro relaxaci a odpočinek. Tomu se také podřizuje její vybavení. I díky tomu koupelnové vybavení zažilo v posledních letech obrovský rozmach, přestože výčet vybavení zůstává prakticky beze změny, vlastnosti jednotlivých prvků doznaly významného pokroku.

Základním a nejpoužívanějším prvkem koupelny zůstává umývadlo. Přestože si tradiční sanitární keramika udržuje vysokou oblíbenost, objevují se často i další materiály – akrylát, sklo, nerezový plech a dokonce i dřevo. Tyto netradiční materiály však kladou zvýšené nároky na celou koupelnu, která by měla být zařízena v odpovídajícím duchu. Dříve byla umyvadla montována samostatně na stěnu, v moderním pojetí jsou většinou integrována do nábytkových sestav, společně se skříňkami a komodami. Oblíbené jsou i koupelnové stěny, které navíc obsahují ještě poličky a zrcadla.

Přestože normy předepisují u dvoupokojových a větších bytů umístění klozetu v samostatné místnosti, často bývá klozet součástí koupelny. Velmi oblíbenou variantou jsou dnes modely, které se montují do stěny a není nutné jejich uchycení k podlaze, což usnadňuje úklid. Samozřejmostí je systém rozděleného splachování, který umožňuje ušetřit poměrně velké množství vody. Ve velkých koupelnách může být klozet doplněn ještě bidetem, který se i u nás stává stále populárnějším vybavením moderních koupelen.

Samozřejmě nejdůležitější součástí koupelny je vana nebo sprchový kout. V ideálním případě koupelna obsahuje oboje, případně pokud jsou v domě dvě koupelny, bývají rozděleny na „účelovou“ a „relaxační“. Pokud koupelna neposkytuje dostatek prostoru pro instalaci vany i sprchového koutu, je možné je nahradit vanou se sprchovací zástěnou. Zatímco sprcha slouží zejména k osobní hygieně, koupací vany bývají prostorem pro relaxaci a odpočinek. Velmi oblíbené jsou rohové vany, které nabízejí zajímavější vzhled než klasické rovné vany.

I díky zvyšující se cenové dostupnosti získávají na oblibě masážní vany, které výrazně umocňují požitek z koupele. Na jedné straně výrobci nabízejí základní modely vybavení perličkovým, vířivým nebo tryskovým masážním systémem, které si dnes může dovolit téměř každý stavitel, na straně druhé jsou na trhu luxusní modely vybavené bioenergetickou či hydrosonickou masáží.

Také sprchové kouty jsou dodávány v široké škále vybavení a tomu odpovídajících cen. Kromě běžných sprch jsou k dostání speciální sprchové panely, které mají horní výškově nastavitelnou sprchu, boční masážní trysky a vodopád. Ovládání systému trysek může být ruční nebo digitální a účinek bočních trysek je srovnatelný s masážními systémy v koupacích vanách. V nabídce jednotlivých výrobců jsou i sprchové boxy vybavené speciálními masážními programy, jako jsou trysky pro masáž zad vsedě, parní lázeň, skotské střiky a podobně. Výjimkou nejsou ani sprchové boxy vybavené integrovaným rádiem.

Celkovou podobu koupelny dotváří důležité doplňky, jakými jsou skříňky, police a nábytkové sestavy. Nejčastěji jde o uzavřené umyvadlové skříňky, rohové sestavy a police, malé poličky a koše na prádlo. Častým efektním a funkčním doplňkem jsou žebříkovité radiátory, příjemný pocit tepla dodává podlahové vytápění.

Nezbytností je také kvalitní osvětlení. V koupelně bychom měli mít rozptýlené světlo pro sprchování či koupel, ale také bodové intenzivní osvětlení zejména v prostoru umyvadel, abychom mohli pohodlně vykonávat osobní hygienu. Oblíbená je také možnost intimního osvětlení pro relaxační koupele.

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu

Novinky

18. 01. 2013

Moderní bydlení znamená pro každého z nás něco jiného. Pro někoho může být moderním bydlením nízkoenergetický dům ve tvaru „kostky“, pro jiného může být moderním bydlením například způsob, jakým si zařídí interiér, pro jiného je znakem moderního bydlení bydlení plné všech možných zařízení, které zajišťují příjemné klima v interiéru. O čem je řeč? Více v článku Moderní bydlení – příjemné klima ve vašem interiéru

31. 12. 2012

Sháníte vlastní bydlení? Uvažujete o koupi vlastního rodinného domu, menšího bytu nebo o pronájmu nemovitosti? Pak jste tu správně! Více v článku Nemovitosti kupujte jen u osvědčené realitní kanceláře!

31. 12. 2012

Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné. Více v článku Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno
Bulletin Ekonomických staveb


Články


reklama: Schodišťové sedačky - znovu po schodech nahoru i dolů

Krásné rodinné bydlení v zeleni v terasovitých domech s výhledem, to je Zelený Botič.