Spánek

Napsal dne 19. 05. 2012

Moderní ložnice není pouze prostorem ke každodennímu přespání, v dnešním konceptu bydlení musí splňovat mnohem vyšší nároky. Mnoho lidí ložnici využívá k relaxaci během dne a poměrně často slouží i jako pracovna. Standardizovaná ložnice je bezesporu mnohem levnější než varianta vyrobená na míru, ovšem v možnosti dokonalého přizpůsobení není schopná konkurovat dražší variantě. Samozřejmě nejdůležitějším faktorem by měl zůstat kvalitní spánek.

Prvním rozhodnutím by mělo být umístění samotné ložnice, samozřejmě pokud vám to prostory umožňují. Pokud si rádi přispíte, volte umístění směrem na sever, ráno Vás nebudou budit sluneční paprsky a večer bude místnost chladnější. Naopak pokud potřebujete ranní slunce k tomu, abyste se probrali, zvolte nasměrování na východ.

Ložnice bývá neoddělitelně spojena s úložnými prostory. Moderním trendem je použití co nejmenšího počtu nábytku, doba komod a skříněk již minula. Pokud to prostor dovolí, je častým řešením velká vestavná skříň, která pojme veškeré oblečení a další potřebné prádlo. Stále oblíbenější variantou se stává umístění šatny vedle ložnice. V ložnici samotné pak nejsou žádné skříně na oblečení a místnost tak působí jednodušeji a prostorněji. Výjimkou není ani zmenšení prostoru ložnice výměnou za oddělenou šatnu, případně menší koupelnu.

Dominantou ložnice je samozřejmě postel, navíc na ní zcela závisí kvalita spánku. V dnešní uspěchané době je kvalitní odpočinek naprosto zásadní pro udržení dobrého zdraví a většina lidí si to naprosto jasně uvědomuje. To se odráží ve zvýšené pozornosti věnované právě výběru postele, navíc stále více lidí si postel nechává vyrobit na zakázku tak, aby byla dostatečně velké a pohodlná. Co se týče konstrukce, dříve oblíbené varianty s úložným prostorem dnes nahradily modely bez úložného prostoru. Absence úložného prostoru umožňuje matraci dýchat a navíc usnadňuje úklid prostoru pod postelí. Optimální délka postele je 200cm, ale vyrábějí se i prodloužené modely o délce 215 či 220cm. Vhodná šíře jednolůžka je 90cm, dvojlůžka pak 180cm, ale zejména vzhledem k úspoře místa v menších místnostech jsou oblíbené i varianty 160 a 140cm široké. Důležitým faktorem je i výška postele, zejména starší lidé ocení vyšší modely, ze kterých se snadněji vstává.

Stejnou měrou jako kvalitní postel ke zdravému spánku přispívá výběr roštu a matrace. U roštů lze vybírat mezi pevnými laťovými a pružnými lamelovými. Lamelové rošty jsou složeny z lamel, které flexibilně reagují na jednotlivé tlaky a přizpůsobují se aktuální poloze lidského těla. Celková kvalita roštu je ovlivněna počtem lamel, jejich šířkou a způsobem uchycení. Kvalitní rošty mají možnost nastavení tvrdosti jednotlivých lamel. Rošt i matraci by měl mít každý člověk vlastní přesně podle svých potřeb, a to i v případě manželských dvojlůžek. Jedině tak je každému zaručen kvalitní a pohodlný spánek přesně podle jeho představ a potřeb.

Pravděpodobně nejdůležitějším faktorem je výběr kvalitní matrace. Na trhu je dnes mnoho variant a může být obtížné se v nich orientovat. Kvalitní matrace by neměla být ani měkká ani tvrdá, měkká matrace poskytuje tělu nedostatečnou podporu a dochází tak k deformaci páteře, tvrdá matrace zase neumožní tělu zaujmout přirozenou polohu.

Anatomicky správnou podporu těla dokáže udržet zdravotní matrace se zabudovaným lamelovým roštem, který kopíruje tvar těla spáče a pevně jej podepírá, takže nedojde k zakřivení páteře.

Atmosféru ložnice dotváří také osvětlení interiéru. Kromě lampiček na čtení se nedoporučuje bodové osvětlení, ale spíše nepřímé osvětlení, které dokáže ložnici rozdělit do několika zón. Kromě světla je důležitý výběr barev, které by neměly být agresivní, ale spíše uklidňující. Mezi oblíbené patří zejména zelená, modrá a žlutá. Agresivnější barvy je možné využít pro doplňky, jako je povlečení či dekorační polštářky.

Kromě správně zvoleného nábytku do ložnice, výběru vhodné postele, zdravotní matrace, osvětlení a dalších nutností je vhodné přemýšlet i klimatizování svého rodinného domu nebo bytu. Místnost se nechá v létě ve slunných dnech klimatizací rychle ochladit, v zimě funguje klimatizace naopak jako topení.

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu

Novinky

18. 01. 2013

Moderní bydlení znamená pro každého z nás něco jiného. Pro někoho může být moderním bydlením nízkoenergetický dům ve tvaru „kostky“, pro jiného může být moderním bydlením například způsob, jakým si zařídí interiér, pro jiného je znakem moderního bydlení bydlení plné všech možných zařízení, které zajišťují příjemné klima v interiéru. O čem je řeč? Více v článku Moderní bydlení – příjemné klima ve vašem interiéru

31. 12. 2012

Sháníte vlastní bydlení? Uvažujete o koupi vlastního rodinného domu, menšího bytu nebo o pronájmu nemovitosti? Pak jste tu správně! Více v článku Nemovitosti kupujte jen u osvědčené realitní kanceláře!

31. 12. 2012

Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné. Více v článku Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno
Bulletin Ekonomických staveb


Články


reklama: Schodišťové sedačky - znovu po schodech nahoru i dolů

Krásné rodinné bydlení v zeleni v terasovitých domech s výhledem, to je Zelený Botič.