Zdraví

Napsal dne 22. 01. 2012

Ochrana zdraví obyvatel domu je součástí moderních trendů bydlení a v případě rodiny s dětmi nabývá tato oblast na důležitosti. Zatímco v minulosti se při stavbě rodinného domu málokdo zabýval ochranou zdraví jeho budoucích obyvatel, v dnešní době už to zdaleka není neobvyklé. Moderní způsob života a všeobecné znečištění životního prostředí dokáží výrazně snížit kvalitu našeho života. Na druhou stranu jsme zahlceni reklamou na prostředky, přípravky a nástroje, které mají náš život a naše bydlení zlepšit, ovšem slepá důvěra v reklamní slogany obvykle k úspěchu nevede.

Nejdůležitějším faktorem pro zdravý a příjemný život v rodinném domě je čerstvý a čistý vzduch. Přílišná vlhkost vede ke vzniku nebezpečných plísní, suchý vzduch naopak dráždí sliznice a může vést až ke vzniku chronického kašle. Dopady špinavého vzduchu jsou všeobecně známé – vznik kašle, alergické reakce a další zdravotní problémy. Na domácím trhu je k dispozici velké množství sprejů, vonných svíček a parfémů, které pohlcují pachy a dodávají vzduchu svěží vůni. Bohužel naprostá většina těchto výrobků obsahuje nežádoucí látky, některé dokonce obsahují prokazatelné karcinogeny. Jak si tedy zajistit kvalitní vzduch v obytných místnostech?

Pokud je dům postaven v čistém prostředí, pak postačuje krátké, pravidelné a intenzivní větrání. Pokud to není možné, dům například stojí u rušné silnice, pak nastupuje moderní technika. Čističky vzduchu velmi úspěšně zbaví vzduch všech prachových částic a dalších alergenů, vyšší modely likvidují i pachové částečky a dokonce i oxid uhličitý z výfukových zplodin nebo cigaret. Vhodným doplňkem je také zvlhčovač vzduchu, který hlídá komfortní hodnotu vlhkosti vzduchu.

Vrcholem techniky pro udržení zdravého prostředí v domě jsou systémy větrání a vytápění, kterými disponují nízkoenergetické a pasivní domy. Centrální systém se stará o větrání ve všech prostorách domu a kvalitní filtry zaručují dokonalou čistotu přiváděného vzduchu. Automatická regulace vzdušné vlhkosti je samozřejmostí, systém navíc využívá rekuperace odváděného tepla k ohřevu příchozího vzduchu, čímž dochází k úsporám energie na vytápění.

Lidský organismus je tvořen z velké části vodou, a tak je samozřejmé, že ke zdravému životu napomáhá pití zdravé a nezávadné vody. Mnoho lidí dnes dává přednost balené vodě, ale bylo prokázáno, že voda z vodovodu má mnohdy vyšší kvalitu. Vhodným řešením je instalace kvalitního filtru, který z vody odstraní i nežádoucí mikroskopické částice. Díky úsporám za balenou vodu se tato investice časem navrátí.

Důležitým faktorem pro zdravé bydlení jsou také materiály, z kterých je dům postaven. V první řadě jsou to povrchové úpravy, s kterými přicházíme denně do styku, zejména laky a barvy. V dnešní době jsou dostupné ekologické a zdraví neškodné materiály, které bychom měli při stavbě domu a výrobě či koupi nábytku preferovat. Nevýhodou přírodních materiálů bývá jejich vyšší cena oproti umělým a chemickým alternativám, ale investice do zdraví bývá nejdůležitější investicí našeho života. Proto dejte přednost bavlněným kobercům před koberci z umělých vláken, dřevu před umělou hmotou a přírodním podlahám před PVC.

Dalším rizikem spojeným s moderní společností je elektromagnetický smog. Škodlivé nízkofrekvenční záření se vyskytuje v blízkosti všech elektrických spotřebičů, proto je vhodné se již ve fázi projektu zabývat rozmístěním těchto zařízení. Zejména v ložnici bychom se měli bez těchto zařízení obejít, pokud to nejde, pak je vhodné je umístit alespoň co nejdále od postele. Toto záření bývá spojováno se vznikem některých dětských nemocí, proto bychom se měli soustředit hlavně na prostory, kde se děti pohybují, zejména dětské pokoje.

 

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu

Novinky

18. 01. 2013

Moderní bydlení znamená pro každého z nás něco jiného. Pro někoho může být moderním bydlením nízkoenergetický dům ve tvaru „kostky“, pro jiného může být moderním bydlením například způsob, jakým si zařídí interiér, pro jiného je znakem moderního bydlení bydlení plné všech možných zařízení, které zajišťují příjemné klima v interiéru. O čem je řeč? Více v článku Moderní bydlení – příjemné klima ve vašem interiéru

31. 12. 2012

Sháníte vlastní bydlení? Uvažujete o koupi vlastního rodinného domu, menšího bytu nebo o pronájmu nemovitosti? Pak jste tu správně! Více v článku Nemovitosti kupujte jen u osvědčené realitní kanceláře!

31. 12. 2012

Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné. Více v článku Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno
Bulletin Ekonomických staveb


Články


reklama: Schodišťové sedačky - znovu po schodech nahoru i dolů

Krásné rodinné bydlení v zeleni v terasovitých domech s výhledem, to je Zelený Botič.